Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Odyseja - streszczenie - strona 4

przybywa do pałacu królewskiego. Spotyka królową Arete, którą prosi o pomoc w powrocie do Itaki. Arete zauważa na nieznajomym własnoręcznie szytą szatę. Król Alkinoos gościnnie podejmuje Odysa, który opowiada o przygodach od chwili opuszczenia wyspy Ogigii i o spotkaniu z Nauzykaą. 

Pieśń VIII
Nikt nie wiem kim jest tajemniczy przybysz. Król każe jednak swemu ludowi, by pomógł Odysowi w powrocie do ojczyzny. Okręt stoi przygotowany podczas gdy dostojnicy zostają zaproszeni na ucztę. Demodok śpiewa o sporze Agamemnona z Odysem. Podczas opowieści Odyseusz zaczyna płakać. Król przerywa występ i zaprasza wszystkich na zawody zapaśnicze. Podczas igrzysk Odyseusz wyzwany przez jednego z Feaków popisuje się najlepszym rzutem. Tym samym udowodnił swe szlacheckie pochodzenie. Alkinoos nakazuje dostojnikom obdarować Odysa. Następnie odbywa się kolejna uczta. Bohater prosi Demodoka by opowiedział o koniu Trojańskim i zburzeniu Troi.

Pieśń IX
Odys ujawnia swoje imię. Opowiada o swojej tułaczce, otwiera tym samym cykl opowieści w 4 pieśniach. Po wyruszeniu wraz z towarzyszami spod Troi trafia do kraju Kikonów. Napada na gród Ismar i pustoszy go. Z obfitymi łupami, które zdobył wyrusza w dalszą drogę. Następną krainą, do której trafia jest kraj Lotofagów. Szybko jednak opuszcza krainę i w kraju Cyklopów złapany przez krwiożercze olbrzymy zostaje uwięziony w jaskini Polifema – syna Posejdona. Niewielkiej części więźniów udaje się wydostać, dzięki przebiegłości Odyseusza, który upił Polifema i oślepił go. Olbrzym skarżył się na swój los, dlatego Posejdon zaprzysiągł Odyseuszowi zemstę.

Pieśń X
Pieśń X opowiada o dotarciu Odysa na Eolię, gdzie mieszkał król wiatrów, Eol. Odyseusz został gościnnie przyjęty i obdarowany przez króla groźnymi wiatrami zamkniętymi w worze. Dzięki wiatrom miał