Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Odyseja - streszczenie - strona 5

wrócić spokojnie do domu. Zgubiła go jednak ciekawość towarzyszy, którzy chcieli sprawdzić, co Odys otrzymał od Eola. Rozwiązali wór i statek niestety zmienił kierunek podróży. Tak znaleźli się w kraju ludożerców – Lajstrygonów. Wszyscy członkowie załogi zginęli, a statki zostały zniszczony. Ci, którym udało się uciec dotarli na wyspę Ajaję do czarodziejki Kirke. Towarzysze Odysa zmienili się w wieprze pod wpływem potraw, którymi poczęstowała ich Kirke. Odyseusz na szczęście nie spróbował potraw czarodziejki. Mimo to był przetrzymywany na wyspie przez rok. W końcu Kirke odczarowała gości i pozwoliła wszystkim opuścić swoją krainę. Poradziła bohaterowi, by w kraju Kimeryjczyków wywołał z Hadesu wieszcza Tejrezjasza.

Pieśń XI
Odys posłuchał rady Kirke. W miejscu, gdzie miało się znajdować według czarodziejki wejście do podziemia, bohater złożył ofiary. Najpierw ukazała mu się dusza matki, po niej zjawił się Tejrezjasz. Wieszcz udzielił Odyseuszowi informacji, co czeka przed powrotem do domu. Wówczas pozwolił matce napić się krwi zwierząt ofiarnych, a ona w zamian opowiedziała mu o sytuacji, jaka panuje w domu. Odys spotkał także dusze towarzyszy spod Troi – Agamemnona, Patroklesa i Achillesa, oraz ludzi na wieki potępionych: Syzyfa i Tantala. Przerażony widokiem tylu duchów, postanowił ruszyć w dalszą drogę.

Pieśń XII
Odys powrócił na Aję, by pochować towarzysza, którego przypadkiem zabił. Kirke opowiedziała mu o nieszczęściach, które czekają go w podróży; poradziła mu też, jak ich uniknąć. Najpierw Odys spotkał Syreny, na których wpływy miał uchronić się przez zatkanie woskiem uszu, sobie i żeglarzom. Sam Odyseusz jest jeszcze przywiązany do masztu. Tylko dzięki temu uszedł z życiem.

Niebezpieczne okazały się również Plankty, czyli zwierające się skały, oraz morskie potwory