Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Odyseja - streszczenie - strona 6

– Scylla i Charybda. Między nimi również udało się przepłynąć załodze Odysa, choć kilku towarzyszy zginęło. Omijając przeszkody Odys trafił w końcu na wyspę boga słońca Heliosa - Trynakrię. Wbrew zakazowi bohatera jego towarzysze zabili woły Heliosa i urządzili sobie ucztę. Rozgniewany bóg pozabijał ich piorunem. Odyseusz ocalał i na belce dopłynął do wyspy Ogigii. Tam mieszkała piękna nimfa Kalypso.
W tym miejscu kończy się wypowiedź Odyseusza!

Pieśń XIII
Pieśnią XIII rozpoczyna się druga połowa epopei: wypadki po powrocie na Itakę. Następnego dnia po opowieści Odyseusza odbywa się uczta pożegnalna. Po zachodzie słońca bohater rusza z pomocą Feaków do ojczyzny. Śpiącego Odysa zostawiają w zatoce Forkisa, a sami z woli Posejdona zostają w drodze powrotnej zamienieni w skałę. Odys w końcu budzi się, ale nie wie, gdzie się znajduje. Itaka jest pogrążona we mgle. Zjawia się jednak Aten i rozprasza mgłę oraz zabezpiecza dary od Feaków. Przedstawia Odyseuszowi plan zemsty na zalotnikach. Bohater przyjmuje postać starego żebraka.

Pieśń XIV
Odys przybywa w postaci starego żebraka do zagrody świniopasa, Eumajosa. Opowiada mu, że spotkał króla Itaki, ale Eumajos mu nie dowierza, choć wywołuje w nim to wzruszenie. Wspólnie spożywają wieczerzę, następnie Odys prosi świnopasa, by podarował mu płaszcz, którym mógłby się okryć i udaje się na spoczynek.

Pieśń XV
Atena ukazuje się w śnie Telemachowi. Poleca mu, aby wracał ze Sparty do Itaki. Informuje go, że zalotnicy przygotowali na niego zasadzkę. Telemach decyduje się na powrót. Omija zasadzkę i bezpiecznie dociera na Itakę.

W zagrodzie Eumajosa Odys słucha historii życia świniopasa. Okazuje się on synem króla Mykanów, porwanym przez Fenicjan. Telemach postanawia udać się do zagrody, by dowiedzieć się najświeższych informacji od świnopa