Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Odyseja - streszczenie - strona 7

asa.

Pieśń XVI
Telemach zastaje u Eumajosa starego żebraka. Wysyła świniopasa na dwór, żeby powiadomił wszystkich, że przebył. Atena przywraca Odysowi dawną postać, dzięki czemu ojciec z synem mogą w końcu serdecznie się przywitać. Obaj omawiają plan zemsty. Odys musi jednak ponownie przybrać postać żebraka, gdyż przybywają do zagrody towarzysze podróży Telemacha. Zalotnicy dowiadują się o powrocie Telemacha. Są przerażeni i wysyłają do Penelopy herolda, który powiadamia ją o powrocie syna. Zalotnicy boją się, że skoro Telemach wiedział o zasadzce, to na pewno oskarży ich przed ludem. Postanawiają zabić królewicza.
Eumajos wraca do zagrody i informuje żebraka-Odysa o wydarzeniach na dworze.

Pieśń XVII
Z samego rana Telemach wyrusza do miasta. Towarzyszą mu Odys w postaci żebraka i Eumajos. Po drodze bohatera dotyka zniewaga od pasterza kóz, Melantiosa. W końcu Odys pojawia się na zamku, ale nikt go nie rozpoznaje oprócz wiernego psa Argosa.

W sali biesiadnej, gdzie odbywa się uczta pojawia się Odyseusz. Zalotnicy drwią z niego, śmieją się z wieku i stanu. Najbardziej obłudny z zalotników, Antinoos, rzuca w niego podnóżkiem.
Penelopa chce się dowiedzieć czegoś o mężu od żebraka. Umawia się z nim na spotkanie. Eumajos wraca do zagrody.

Pieśń XVIII
Zalotnicy nadal wyśmiewają żebraka, ale podczas wygranej walki z Irosem, przebywającym na dworze również jako żebrak, zostaje doceniony przez Amfinomosa. Ostrzega sprawiedliwego zalotnika przed zemstą króla Itaki. Penelopa zostaje sprowokowana przez Atenę, by pokazała się zalotnikom. Królowa schodzi do sali biesiadnej i obiecuje, że niebawem wybierze nowego męża. Zalotnicy ucieszeni decyzją Penelopy bawią się do późna w nocy, aż w końcu udają się na spoczynek.

Pieśń XIX
Odys i Telemach zostają w sali biesiadnej sami. Obaj przygotowują