Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Odyseja - streszczenie - strona 8

się do walki z zalotnikami. Penelopa pojawia się na chwilę, w celu wydobycia od żebraka wiadomości o mężu. Obiecuje jej, że mąż powróci następnego dnia, starając się nie wyjawić prawdziwego nazwiska. Piastunka Odysa i Telemacha, Eurykleja, z polecenia Penelopy myje nogi żebrakowi. Eurykleja rozpoznaje Odyseusza po bliźnie na nodze. Atena nie pozwala rozpoznać żonie męża w żebraku. Nie dowierzając wróżbom przybysza Penelopa zdecydowała, że za przyszłego męża wybierze tego, któremu uda się naciągnąć łuk Odysa i trafić do wskazanego celu. Żebrak przyznaje królowej rację.

Pieśń XX
Odys i Telemach zostają zbudzeni przez jęki Penelopy rozpaczającej nad swoim losem. Syn Odysa nakazuje przystroić salę biesiadną na święto Apollona. Zalotnicy zeszli już na śniadanie. Ciągle drwią z żebraka i rozpatrują zgładzenie Telemacha. Boją się jednak niepomyślnej wróżby. Atena zsyła na zalotników znęcających się nad żebrakiem szał, by śmiali się i płakali. Wieszcz Teoklimenes, który przybył z Telemachem ze Sparty przepowiada wypadki, które niebawem będą miały miejsce.

Pieśń XXI
Nadeszła chwila konkursu. Jako pierwszy łuk próbuje naciągnąć Telemach. Niestety mu się to nie udaje, gdyby podobał zadaniu Penelopa nie musiałaby wybrać żadnego z zalotników. Odys daje znak synowi, by oddał łuk któremuś z kandydatów na męża, pasterzom z kolei nakazuje zamknąć drzwi. Żadnemu mężczyźnie nie udaje się oddać strzału. Żebrak prosi o możliwość wypróbowania swoich sił. Bez problemu naciąga łuk i trafia otwór specjalnie ustawionych siekierek. Natychmiast obok niego pojawia się uzbrojony Telemach.

Pieśń XXII
Odbywa się prawdziwa rzeź zalotników. Pierwszy ginie Antinoos. Wówczas żebrak wyjawia kim jest naprawdę. Pozostali starają się za wszelką cenę uciec, ale niestety jest to niemożliwe. Telemach uzbraja ojca, siebie