Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Odyseja - Wiadomości ogólne

Z języka starogreckiego odysseia oznacza opowieść o dziejach tułaczki Odysa. Dziś pojęcie pełni funkcję metaforyczną, określa długą wędrówkę, która obfituje w przygody.

Odmienny charakter „Iliady” i „Odysei” – dwóch eposów autorstwa Homera. „Iliada” jest poematem o losach Ilionu – miasta-państwa. „Odyseja” to z kolei dzieje jednostki przeżywającej dramatyczne przygody. Na dzieje bohatera o imieniu Odyseusz składa się kilka wątków głównych i ubocznych, ale posplatanych ze sobą. Według Zofii Abramowiczówny, która wstępem poprzedziła wydanie „Odysei” z Biblioteki Narodowej wyróżnić można dwa wątki główne:

- wątek nowelistyczny – „nowelistyczny” motyw: mąż wraca po długiej nieobecności, w domu zastaje wierną żonę napastowaną przez osobę, która myśli, że on już nie wróci (częsty motyw w literaturze światowej, ale często bywa również sytuacja odwrotna, jak w „Liliach” Mickiewicza).
- wątek baśniowy – wątek użyty w celu uzasadnienia długiej nieobecności bohatera (wojna trojańska skończyła się 10 lat temu – inni Achajowie są już dawno w domu). Wszystkie przygody odbywają na morzu lub na wybrzeżach. Homer zapewne czerpał z prastarych opowiadań i podań żeglarskich.

Pobocznymi wątkami są na pewno: telemachia – Telemach wyrusza w poszukiwaniu ojca, opis życia starożytnych Greków oraz historia Penelopy.